EDN Conference: INVENTUR 2 at tanzhaus nrw Düsseldorf · Programme

EDN CONFERENCE: INVENTUR 2
TANZHAUS NRW DÜSSELDORF
1 – 3 JUNE 2017

INVENTUR 2 wants to analyse the current situation of contemporary dance and the performing arts, across genre boundaries and in a cross-sectoral manner. 12 years after the first INVENTUR in Vienna in 2005 the field’s most prominent performers discuss central topics of the latest developments of contemporary dance and art, all the while taking in consideration the current political, ecological and economic crises. In nine panels, both the inventory as well as the inventory-taking itself will be up for discussion.
The event is held in English.

CONCEPT
Sigrid Gareis, Gabriele Brandstetter, Martina Hochmuth, Bettina Masuch.

ORGANIZED BY
The European Dancehouse Network conference INVENTUR 2 is organized by tanzhaus nrw Düsseldorf and funded by the Arts Foundation of North Rhine-Westphalia  and EDN with the support of the Creative Europe Programme of the European Union and supported within the framework of the Alliance of International Production Houses by the Federal Government Commissioner for Culture and the Media.

PARTICIPATION
Participation Fee: 30 € (no further reductions).
Tickets for the evening performances need to be booked additionally.
A remaining amount of day tickets (15 €) may be purchased on event days. Due to limited seating capacities at some afternoon panels, we kindly ask you to make reservations with your selected panels on-site early on the event days.
Buy the tickets here.

PROGRAMME

Thursday 1 June

10:00 – 10:30h. Welcome.

10:30 – 13:00h. Panel 1. Globalism/Postcolonialism. Grown-ups rolling like madmen in the market-place.
Heads: Jay Pather (associate professor, Institute for Creative Arts/University of Cape Town), via video Achille Mbembe (professor, History and Politics/University of the Witwatersrand).
Participants: Nora Chiapaumire (choreographer), Opiyo Okach (choreographer).

15:00 – 17:30h. Panel 2. Venue 2.0
Heads: Gurur Ertem (cultural sociologist, academic, critic, dancer, curator, dramaturge), Chantal Pontbriand (contemporary art curator, critic).
Participants: Javiera Peon-Veiga (choreographer, performer, lecturer), Jan Ritsema (director, dancer, co-founder of PAF – Performing Arts Forum).

15:00 – 17:30h. Panel 3. Performing the museum 
Heads: Georg Schöllhammer (editor, writer, curator), Ana Janevski (associate curator, Department of Media and Performance Art/Museum of Modern Art New York).
Participants: Babette Mangolte (filmmaker, photographer), Manuel Pelmuş (choreographer, visual artist).

20:00h. Lecture Performance. Ich räume auf, by Raimund Hoghe.
Entrance: 22€. 8,50€ for participants of conference.
More information here.

Friday 2 June

10:00 – 12:30h. Panel 4. Audience and attention
Heads: Claire Bishop (art historian, critic/CUNY Graduate Center New York), Ralph Lemon (choreographer, writer, visual artist).
Participants: Maria Hassabi (artist, choreographer), Trajal Harrell (dancer, choreographer).

15:00 – 17:30h. Panel 5. Bodies in crisis/Dance in crisis 
Heads: Lia Rodrigues (choreographer, director), Panaibra Gabriel Canda (dancer, choreographer).
Participant: Isabell Launay (Professor, Dance Department/Paris 8 University).

15:00 – 17:30h. Panel 6. 6 Social practises and the inherent politics of dance
Heads: Jonathan Burrows (choreographer, dancer, Senior Research Fellow Centre for Dance Research/Coventry University), Dan Daw (dance artist, performer impacting the conversation on dance and disability).
Participants: Bojana Kunst (philosopher, performance art theorist, professor, Institute for Applied Theatre Studies/Justus-Liebig University Giessen), Joe Moran (choreographer, director of Dance Art Foundation).

20:00h. Performance. Displacement, by Mithkal Alzghair.
Entrance: 22€. 8,50€ for participants of conference.
More information here.

Saturday 3 June

10:00 – 12:30h. Panel 7. Theory
Head: Susan Leigh Foster (choreographer, scholar, distinguished professor, Department of World Arts and Cultures/Dance at UCLA).
Participants: Janez Janša (theatre theoretician, performer), Rabih Mroué (artist, actor, director), Rustom Bharucha (writer, director, dramaturge – not present).

14:00 – 16:30h. Panel 8. Education
Heads: Bojana Cvejić (associate professor of Dance, KHIO National Academy of Arts, Oslo, professor of Philosophy of Art at FMK/University Singidunum Belgrade), Susanna Tambutti (professor, History and Theory of Dance, National University of the Arts Buenos Aires, professor Faculty of Humanities, National University of La Plata).
Participants: Sujata Goel (dancer – trained in classical Bharatanatyam and contemporary dance), Laurence Rassel (director École de recherche graphique, École supérieure des arts Brussels).

14:00 – 16:30h. Panel 9. Strategies of empowerment/The force of Dance 
Agata Siniarska (stubborn dancer, theory-practice lover, aliens believer), Maque Pereyra (dancer, performer, cumbia-reggaeton lover, sincerity practitioner), Pauline Payen (alias maker, multidisciplinary performer, auto-emerging artist), Vala Tomasz Foltyn (physical thinker, performance maker, choreographer, queer activist).

17:00 – 18:00h. Outro
Lina Majdalanie (performer, writer, director, lecturer), Sandra Noeth (curator, researcher, writer), Gabriel Smeets (director Cullbergbaletten).